Cts. Eyl 26th, 2020

Filtre taktırmayan 6 santral kapatıldı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın vetosuyla filtre takma zorunluluğu 1 Ocak’ta başlayan 15 termik santralde denetim yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çevre Kanunu’nun gereği 5 termik santralin tamamen, 1 termik santralin ise kısmi olarak kapatılmasına karar verildiğini açıkladı.

İncelenen 7 termik santralden 4’üne geçici faaliyet belgesi verildiğini, 3 santralin ise gerekli çevre izinlerini aldığını bildiren Kurum, Soma Termik Santralinin 4 ünitesinin çalışmasına kış sezonu boyunca müsaade edileceğini duyurdu. Kurum, “Kahramanmaraş Afşin A, Kütahya Seyitömer, Kütahya Tunçbilek, Sivas Kangal ve Zonguldak Çatalağzı termik santralleri tamamen, Manisa Soma Termik Santrali ise kısmi olarak kapatılmıştır. Kapatılan termik santrallerin yönetimleri, gerekli çevresel yatırımları tamamlamadıkları sürece faaliyete geçmelerine izin verilmeyecek. Geçici faaliyet belgesi verdiğimiz santraller Bursa Orhaneli, Muğla Yatağan, Kahramanmaraş Afşin B ve Ankara Çayırhan termik santralleridir. Mevzuat gereğince 6 ay içerisinde çevre izin ve lisans belgesi için Bakanlığımıza başvuru yapmak durumundalar. Muğla Kemerköy, Muğla Yeniköy ve Çanakkale 18 Mart Çan Termik Santralleri çevre mevzuatı kapsamında çevre izinlerini almışlardır” dedi.

HİÇBİR SORUN OLMAYACAK
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de yaptığı açıklamada “Kapanan santrallerin ortalama saatlik üretim gücü 1883 megavattır. Bunu karşılayacak yeteri kadar rezerv kapasitemiz mevcut. Hepinizin bilmesini isterim ki bu santrallerin kapanması ya da üretiminin belli bir süre son bulması, enerji arz güvenliğimiz açısından hiçbir sorun ortaya çıkarmayacak. 90 bin megavatın üzerindeki kurulu gücümüz ve kaynak çeşitliliğimizle elektrik arzımız sorunsuz sürecek. Kapatılan termik santrallerdeki çalışanların haklarının takipçisi olacağız” dedi.

Kaynak: Sabah.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir