Cum. Tem 10th, 2020

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN CEYHAN’A YENİ YATIRIMLAR İÇİN ONAY

AKYUVA, DEMİRTAŞ VE HUNUTLU(SUGÖZÜ) BÖLGELERİNE DEV YATIRIM

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN CEYHAN’A YENİ YATIRIMLAR İÇİN ONAY

ENERJİ İHTİSAS ENDÜSTRİ BÖLGESİ’nde yeni yatırımlar için hazine arazilerinin ve maliye adına kayıtlı taşınmazlar ile hisselerin devlet tasarrufu altında bulunan alanların özelleştirme kapsamına alınması kararlaştırılmıştır.

ENERJİ İHTİSAS ENDÜSTRİ BÖLGESİ yakınlarında özelleştirme kapsamına alınan ve Cumhurbaşkanı’nın talimatı ile 11 Aralık 2019 tarih ve 1817 sayılı karar ile resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Özelleştirilen yerler Yumurtalık’ın Akyuva , Demirtaş ve Hunutlu(Sugözü) Mahallelerinin harita ve sınırları koordinatları ile yerler belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın emriyle özelleştirilen yerlerde kamu kurum ve kuruluşların varsa tahsisleri kaldırılması, taşınmazların Satış, kiralama gelir ortaklığı modeliyle işin gereğine uygun hukuki tasarruflar, mülkiyetin gayri ayni hakların tesisi veya işletme hakkının verilmesi yöntemlerinden biri ya da bir kaçının birlikte uygulanarak özelleştirilmesine karar verilmiştir.

Edindiğimiz istihbari bilgilere göre bu bölgeye Azerbaycan’ın dünya devi şirketi SOCAR’ın buraya bir rafineri kuracağı ve bunun yanı sıra yine bir Türk yatırımcı olan BMC’nin sahibi SANCAK GRUP, Ethem SANCAK’ın ve KATAR’lı şirketlerin de buraya büyük yatırımlar yapacağı haberi bölgede işsiz olan birçok kişiyi’de sevindirdi.

Bu arada isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili; “CEYHAN ENERJİ İHTİSAS ENDÜSTRİ BÖLGESİ’nin tamamlanarak faaliyete geçirilmesi için çalışmalar kararlılıkla devam ediyor. Çukurova ve Doğu Akdeniz’in doğal merkezi olan Adana ve Ceyhan’ı enerji üretim ve dağıtım merkezi yapmak ve bölgenin stratejik konumunu Lojistik avantaja dönüştürmek amacıyla önemli projelere ve yatırımlara imza atılıyor.”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir