Cts. Eki 24th, 2020

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ BİLİM İNSANLARINDAN UMUT VERİCİ AÇIKLAMA GELDİ

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ BİLİM İNSANLARINDAN UMUT VERİCİ AÇIKLAMA GELDİ

“COVID-19 Virüsünün Çoğalma İmkanını Ortadan Kaldıran Etken Madde Elde Ettik.”

2,5 aydır yoğun bir çalışma içerisinde olan Çukurovalı Bilim İnsanları, yeni tip Coronavirus (COVID-19) hastalığının tedavi sürecinde alternatif oluşturabilecek yeni bir etken madde geliştirmeyi başardı. Elde edilen etken maddenin virüsün çoğalma imkanını ortadan kaldırdığının tespit edildiğini bildiren bilim insanları, hayvan deneylerine başlayarak hızla çözüm bulmayı hedefliyor.

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de corona virüse karşı tedavi ve aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ederken Çukurova Üniversitesinden umut vaad eden bir açıklama geldi.

Yapılan açıklama ise şu şekilde;

“GELİŞTİRİLEN ETKEN MADDE CORONAVİRÜSÜN ÇALIŞMASINI ENGELLEDİ”

Çukurova Üniversitesi Rektörü Mustafa KİBAR, tüm dünyada coronavirüse karşı aşı çalışmaları yapıldığını belirterek, ”Bu çerçevede 2,5 aydır aralıksız sürdürmekte oldukları ortak çalışmaları neticesinde yeni tip koronavirüs hastalığının tedavi sürecinde alternatif oluşturabilecek yeni bir etken madde geliştirmişlerdir. Kamuoyunda açıklandığı üzere Kovid-19 virüsü solunum hücrelerindeki Anjiyotensin-Dönüştürücü Enzim 2 (ACE2) isimli reseptörlere bağlanarak hücre içine nüfuz etmekte, böylece akciğerlerde bilinen aktivitelerini göstermektedir. Bilim insanlarımızın geliştirdikleri bu yeni etken madde, virüsün kendini çoğaltması aşamasında kullandığı replikasyon enzimlerinin çalışmasını engelleyerek aktivitesini göstermektedir.” dedi.

“HAYVANLAR ÜZERİNDE ÇALIŞMA AŞAMASINA GELİNDİ”

Rektör Mustafa KİBAR, ”Bugüne kadar yapılan laboratuvar ortamı deneylerinde, üretilen bu molekülün replikasyon enzimlerini engelleyecek aktivitede olduğunu gösteren ön çalışma sonuçları elde edilmiştir. Elde edilen etken maddenin virüsün çoğalma imkanını ortadan kaldırdığı laboratuvar ortamı koşullarında tespit edilmiş ve gelecek için umut vaat etmektedir. Gelinen noktada Kovid-19 ile mücadelede bu molekülün kullanılabileceğini öngören Çukurova Üniversitesi bilim insanları, çalışmalarını hızlandırarak İn-Vivo güvenlik ve etkinlik çalışmaları ile hayvan deneylerine başlayarak hızla çözüm bulmayı hedeflemektedirler.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir