Sal. Ağu 11th, 2020

ÇİN’DEKİ VİRÜS TÜRKİYE’NİN EKONOMİSİNE YARADI

ÇİN’DEKİ VİRÜS, TÜRKİYE’NİN EKONOMİSİNE YARADI

Çin’de ortaya çıkan ve şu ana kadar 491 kişinin ölümüne neden olan koronavirüs, ekonomide de dengeleri değiştiriyor. Havayolundan mobilyaya, tekstilden demir çeliğe kadar birçok sektörde üretim ile tedarik zincirinde kartlar yeniden karılıyor. Dünya genelinde milyonlarca firmanın tedarikçisini barındıran Çin’in üretimindeki azalma ve fabrikaların kapalı olmasının Türkiye’ye olumlu yansıması bekleniyor.

TÜRKİYE OLUMLU ETKİLENECEK

Virüsün Çin ekonomisinde yaratacağı daralmanın dünyaya etkisini araştıran ING, çarpıcı sonuçlara ulaştı. Araştırmaya göre, Çin ekonomisindeki yüzde 1’lik daralmadan olumlu etkilenecek tek ülke Türkiye olacak. Çin’deki yüzde 1 daralma Türkiye’de yüzde 0.1 büyümeye neden olacak. Çin ekonomisinde virüs nedeniyle yüzde 1’lik bir daralma olması halinde ticaret bağlantılarının en yüksek olduğu Asya Pasifik bölgesi en çok etkilenecek yerler arasında. Çin’in dünyada en büyük ihracatçı konumunda olduğu bazı alanlarda da Türkiye’nin öne çıkabileceği belirtiliyor. Özellikle tekstil, mobilya, demir-çelik ve meyve-sebze sektörlerinde talebin Türkiye’ye kayabileceği vurgulanıyor. Koronavirüs sonrası Çin’den sebze ve meyve alımını azaltan Rusya, yeni rotasını Türkiye ve Fas’a çevirirken, mobilya sektörü ek siparişlerin katkısının 1 milyar dolar olacağını tahmin ediyor. Tekstilde de yüzde 1’lik siparişin 1.5 milyar dolar katkı sağlayabileceği belirtiliyor. Çin’de üretimin durması züccaciye gibi bazı sektörlerde ise yerli üretimi artıracak.

15 MART SON TARİH

Uzmanlar, Çin fabrikalarının 15 Mart’a kadar üretimi artırmaya başlaması gerektiğini söylüyor. Çinli fabrikalar 1 Mayıs’a kadar atıl kalırsa, perakendecileri zor günler bekliyor. Otomotiv sektörü ise ağır darbe alacak sektörlerden. Salgının başladığı Wuhan kenti, otomotiv üretim merkezi. Komşu şehirlerle birlikte kapatıldı, 50 milyondan fazla insan izole edildi ve fabrikalar durdu. ABD’li otomobil üreticilerinin Çin parçaları için iki üç haftalık süresi kalmış durumda. Aynı zamanda TV ekran panellerinin üretimine ve fiyat artışlarına da kesin gözüyle bakılıyor.


REKABET AVANTAJI YAKALANACAK

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı (ÇCSİB) Erdem Çenesiz, Türkiye’nin bu krizden avantajlı çıkacağını belirterek,

“Çin’den ithalat yapan ülkeler için Türkiye alternatif ülke konumuna gelebilecek ve Çin ile rekabet eden sektörlerimiz lehine olumlu gelişmeler yaşanacaktır” diye konuştu. ZÜCDER (Züccaciyeciler Derneği) Başkanı Mesut Öksüz, “Küçük elektrikli ev aletleri ithalatının yüzde 43 pay ile 183.5 milyon dolarlık önemli bir bölümü Çin’den gerçekleştiriliyor. Yerli üreticilerimizin ince porselen üretimi konusunda yatırımları bulunuyordu. Yerli üretime ağırlık verilecektir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir