CHP’Lİ 11 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ADANA’DA BULUŞTU

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 11 büyükşehir belediye başkanı, Adana’da ‘BEREKETLİ TOPRAKLAR ÜZERİNDE AKILLI KENTLERE DOĞRU’ başlığıyla düzenlenen çalıştayda bir araya geldi.

CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanın buluşması, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan KARALAR’ın ev sahipliğinde bir otelde gerçekleştirildi. Buluşmaya, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap SEÇER, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İMAMOĞLU, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur YAVAŞ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz BÜYÜKERŞEN , Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü SAVAŞ,Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman GÜRÜN, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin BÖCEK, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir ALBAYRAK ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem ÇERÇİOĞLU katıldı.

Çalıştayda, belediye başkanları başta deprem ve sel olmak üzere doğal afetlere karşı alınacak tedbirler, tarımsal üretim, kooperatifleşme, küresel iklim değişikliği, hava kirliliği, sosyal medya gibi konularda uzmanların sunumlarını dinledi, birbiriyle fikir alışverişinde bulundu.

“DOĞAL AFETLERE KARŞI TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRİYORUZ”

Çalıştay ile ilgili bir değerlendirme yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı SEÇER, “31 Mart sonrası CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanının bir araya geldiği üçüncü toplantı. İlk durağımız İstanbul’du, daha sonra İzmir ve şimdi de komşu kentimiz Adana’dayız. Önümüzdeki günlerde sıra Mersin’e geldiğinde belediye başkanlarımızı kendi kentimizde de ağırlayacağız” diye konuştu.

2020 yılının Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen doğal afet haberleriyle başladığına işaret eden Başkan SEÇER, “Bunlar hayatın içinde olabilecek gelişmeler ama özellikle afetlerle ilgili tedbirler almamız gerekiyor. Bunlar daha çok idarenin, merkezi yönetimdir, belediyelerdir, bu konudaki önleyici tedbirleriyle ilgili bir durum. Deprem konusunda çağın gerektirdiği teknik önlemleri alırsanız, ona göre bir imar planı yaparsanız, yapılaşmaya giderseniz, kentleşeceğiniz yerleri iyi belirlerseniz, bir deprem haritanız varsa ve bunun üzerinde bilimsel çalışırsanız bu tür afetlerde can ve mal kaybını minimuma indirirsiniz. Bunlar önemli. Diğer afetler için de bunlar geçerli. Biz de yeni seçilmiş belediye başkanları olarak her konuyu değerlendirdiğimiz gibi bu konuyu da değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Çalıştayda tarımsal üretim, kooperatifleşme, hava kirliliği, küresel iklim değişikliği, Ortadoğu’daki gelişmeler ve sosyal medya ile ilgili sunumlar dinlediklerini ifade eden SEÇER, ayrıca İYİ Partili belediye başkanlarıyla bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Başkan SEÇER, “Bir arada olmak her zaman faydalı. Danışmak, bilenin bilmeyene aktarması, bazı konularda fikir alışverişinde bulunmak, toplanmak, müzakere etmek önemli. İşte biz bunları gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyet Halk Partili belediyeler olarak amacımız hizmet etmek. Bizden beklentiler yüksek. Bunun farkındayız. Sorumluluklarımızın, yükümlülüklerimizin farkındayız. Çok şükür ki, bu sorunların üstesinden gelecek, beklentilere cevap verecek deneyimde, tecrübede siyasetçileriz. Birbirinden değerli belediye başkanlarımız var” ifadelerini kullandı.

“EKİPLERİMİZ SELE KARŞI TEYAKKUZDA”

Mersin’de son 2 gündür etkili olan yağış ve buna bağlı olarak yüksek kesimlerden denize doğru inen kar sularının taşkınlara yol açmasıyla ilgili olarak da konuşan SEÇER, “Dünden bu yana yoğun bir yağmur var. Akşam saatlerinde yoğunlaşan yağmur Mersin’de de Adana’da da bazı zorlukları karşımıza çıkardı. Çok etkili oldu. Bazı taşkın tehlikelere neden oldu. Yüksek kesimlere yağan yağmur, daha önce yağmış karların erimesine sebep oldu, onun da tesiri büyük oldu ve dereler yukarılardan gelen suları almaz oldu. Teyakkuzdayız. Şu anda büyük bir sıkıntı oluşturacak durum yok. Ekiplerimiz görevinin başında” şeklinde konuştu.

DÖRT BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ODTÜ İLE TEMİZ DENİZ PROTOKOLÜ İMZALADI 

Çalıştayda, Akdeniz şehirleri ile ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü arasında gerçekleştirilen Temiz Akdeniz Projesinin protokolü de imzalandı. Mersin, Adana, Hatay ve Antalya Büyükşehir Belediyelerinin taraf olduğu ve deniz temizliği konusunda taahhütlerde bulunduğu protokolü, Mersin Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Vahap SEÇER  imzaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir