Çar. Tem 15th, 2020

CEYHAN DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİ OP.DR SÜLEYMAN BARIŞ KARTAL’DAN BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Ceyhan Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr Süleyman Barış KARTAL’ dan
BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER NEDENİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Beyaz Baston 20’inci yüzyılın başlarında Londra’da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının, dış dünyanın kendisini fark etmesi amacıyla bastonunu beyaza boyamasıyla oluşmuş ve başarılı olduğu düşünüldüğünden Fransa’da 1931 yılında simgeleştirilmiştir.

Dünya’da ve Türkiye’de her yıl Ocak ayının ikinci haftası Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası olarak anılmaktadır. Bütün çağlar boyunca beyaz baston da bu yaşantıdaki insanları simgeleştiren en önemli araçtır. 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunan Ceyhan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Süleyman Barış KARTAL , bu hastalığın görme yeteneğinin bulunmaması ya da yitirilmiş olmasından kaynaklandığını, beyindeki görme merkezinin ya da görme sinirinin zarar görmesi sonucu ortaya çıkabileceği gibi, direk gözlerden de kaynaklanabileceğini açıkladı.

Başhekim KARTAL, hafta nedeniyle, farkındalık oluşturma ve çözüm amaçlı yürütülen etkinlikler ile göz sağlığının önemi vurgulanmakta, görme engelli kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına çözüm yolları aranmaktadır. Muhakkak ki engelli kişi, diğer insanların sahip olduğu olumlu ve olumsuz özelliklerin hepsine sahiptir. Bu durumdaki kişilere acımak, çaresiz olarak görmek yerine, engelli insanların hayat kalitesini yükseltecek ve kolaylaştıracak faaliyetlerin kurumlar kadar toplum tarafından sürdürülmesi ve desteklenmesi gerekir. Her sağlam bireyin potansiyel bir engelli adayı olduğu unutulmamalıdır. Bu duygularla tüm engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek, bu vatandaşlarımızın tüm hizmetlerden eşit bir biçimde yararlanmasını sağlamak, onlara sahip çıkarak onların sorunlarına ortak olmak, hepimizin insanı ve vicdani görevi olduğunu hatırlatıyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir