CEYHAN DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİ OP.DR SÜLEYMAN BARIŞ KARTAL’DAN 15 ŞUBAT ÇOCUKLUK ÇAĞI KANSER GÜNÜ MESAJI

Ceyhan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Süleyman Barış KARTAL ; “Dünya genelinde her yıl 300.000, Türkiye’de ise yaklaşık 3.500 çocuk ilk teşhisini alarak kanserle mücadeleye başlıyor. Bu o kadar büyük bir mücadele ki tüm dünyada bu konuya dikkat çeken bir gün var, 15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü En önemli amacımız çocukluk çağı kanseri hakkında kamuoyunda farkındalık yaratarak, hastalıkta erken teşhisin önemine dikkat çekmek, korunma yolları ve belirtileri konusunda sağlıklı bireyleri bilinçlendirmek. Kanser konusunda bilinç arttıkça ve hekime ulaşım kolaylaştıkça tedavi başarısı da yıllar içinde yükselmektedir.”

#sarıyıfarket
Çocukluk çağı kanserlerine dair farkındalığı artırmak adına sen de sarı kurdele veya sarı bir obje ile fotoğrafını #sarıyıfarket etiketiyle paylaş ki mücadelemiz büyüsün,daha çok çocuğa umut olalım.!

Çocukluk çağı kanserleri tüm kanserlerin %1’ini oluşturur. Günümüzde gelişmiş ülkelerde her 900 erişkinden biri çocukluk çağı kanseri geçirmiş ve kurtulmuştur. Yılda 350 bin çocuk (15 yaş altı) dünyada, yaklaşık 3.500 çocuk ise Türkiye’de yeni tanı alarak kanser tedavisi görmektedir. Dünyada her yıl oluşan kanserlerin %2 ve 4’ü 19 yaş altı yaş grubunda gelişmektedir.

Türkiye ve dünyada çocukluk çağında görülen kanserlerin % 30’unu lösemiler oluşturur. Kanser sıklığında ülkemizde ikinci sırada lenf bezi kanserleri (Hodgkin ve Hodgkin-dışı lenfoma) yer almaktadır. Bunları sinir sistemi tümörleri, böbreküstü bezi tümörleri, böbrek tümörleri ve yumuşak doku ve bağ dokusu tümörleri izlemektedir.

Ceyhan Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr Süleyman Barış KARTAL ; “Erken teşhisin önemi Kanser tanı ve tedavisinde kaydedilen önemli gelişmeler ile günümüzde çocukluk çağı kanserlerinin erken tanı alan olgularda sağ kalım oranlarının anlamlı olarak yüksek olduğu da ayrıca bilinmektedir. Bu tür hastaların erken tanı alabilmeleri, bu konuda eğitimin yaygınlaştırılması ile mümkün olabilmektedir.Bu nedenle, bu hastalıklara ilişkin bulgu ve belirtilerin kişiler tarafından bilinmesi, hızla tanıya gidilmesi ve bu hastaların tam teşekküllü onkoloji merkezlerinde bu konuda eğitim almış uzmanlar tarafından tedavilerinin yapılması, hastalıkla mücadelede başarıya ulaşılabilme açısından oldukça önem arz etmektedir.”

KANSERDEN KORUNMA YOLLARI

– Sağlıklı, doğal ve düzenli beslenme.
– Fiziksel aktivitelerde bulunma.
– Çevresel kanser yapıcı maddelerden korunma.
– Radyasyondan ve manyetik alanlardan uzak durma.
– Kronik enfeksiyonlardan korunma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir