Çar. Tem 15th, 2020

CEYHAN DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİ KARTAL’DAN “4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ MESAJI”

CEYHAN DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİ KARTAL’DAN “4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ MESAJI”

Ceyhan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Süleyman Barış KARTAL 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla bir açıklamada bulundu.

KARTAL, açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında halen ilk sıralarda yer alması nedeniyle kanser önemli bir toplum sağlığı sorunu olarak varlığını sürdürmektedir. Bu çerçevede kanserden korunmak büyük önem arz etmektedir.

Kanser korunulabilir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilmektedir. Kişilerin öncelikli olarak kansere yakalanmamak için bazı yaşam alışkanlıklarını değiştirmeleri ve kanserin erken teşhisine olanak sağlayacak şekilde düzenli sağlık kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Korunmada başta sigara ve alkol olmak üzere, kanser yapıcı çevresel etkenlerden uzak durmak önemlidir. Bunun dışında düzenli spor yapmak, aşırı güneşten ışığından sakınmak, özellikle meyve ve sebze ağırlıklı uygun bir diyet uygulamak ve doğal gıdalarla beslenmek kanser olma riskini azaltabilir. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kanserden korunmak mümkün olabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir. Türkiye’de özellikle meme, rahim ağzı (serviks) ve bağırsak kanserinin erken tanısı konusunda ulusal tarama programları mevcuttur.

Bu gibi konularda halkımızda farkındalık oluşturma, her şeye rağmen kanser hastalığı olan insanlarımızın yaşam kalitesinin yükseltilmesi, onlara maddi ve manevi desteğin sağlanması konusunda hepimize görev düşmektedir.

Kanser hastası olabilme ihtimalinin her zaman var olduğunu unutmayarak, erken teşhisin hayat kurtardığını bir kez daha hatırlatmak ve İlimizde bulunan Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ile aile hekimliklerinde ücretsiz taramaların yapıldığını belirtmek isterim. Bu vesile ile başta kanser tedavisi gören hastalarımız olmak üzere tüm hastalarımıza acil şifalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir