Çar. Tem 15th, 2020

BAŞHEKİM KARTAL MEVSİMSEL GRİBE KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI

CEYHAN DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİ OP. DR.SÜLEYMAN BARIŞ KARTAL, VATANDAŞLARI MEVSİMSEL GRİP HASTALIĞINA KARŞI UYARDI.

Ceyhan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Süleyman Barış KARTAL,havaların iyice soğuması ile birlikte artış kaydeden ve genellikle kış aylarında daha da sık karşılaşılan Grip (İnfluenza) virüsüne karşı vatandaşların tedbirli olmasını istedi.

Grip virüsüne özellikle “Kasım–Aralık ile Nisan–Mayıs” ayları gibi mevsimsel geçiş dönemlerde daha sık rastlanıldığını belirten Başhekim KARTAL: ”Tıbbi literatürde İnfluenza olarak tanımlanan ve halk arasında grip olarak bilinen bu enfeksiyon bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Çok sayıda kişiyi etkilemesi ve hayati sonuçlar doğurması nedeniyle ciddi bir sağlık sorunudur. Soğuk algınlığı ile karıştırılmamalıdır. Soğuk algınlığı, iki yüze yakın virüsün sebep olduğu, çok daha hafif seyirli, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve halsizlik ile seyreden üst solunum yolu enfeksiyonuna verilen isimdir. Gripte ise; çok yüksek ateş (38°C ve üzerinde), boğaz ağrısı, yaygın eklem ve kas ağrıları, bazen bulantı, kusma, ishaller, şiddetli baş ağrısı gibi tüm vücudu etkileyen şikayetler ile iştahsızlık görülür ve genel olarak ciddi sağlık sorunları oluşturur. Grip belirtileri, virüsün vücuda girmesinden sonraki 1-3 gün içerisinde ortaya çıkar. Şikâyetler genellikle 7 gün kadar devam etmektedir” dedi.

KALABALIK ORTAMLARDAN UZAK DURULMALIDIR

Gripten korunmanın en önemli yollarından birinin kişisel hijyen kurallarına dikkat etmek ve ellerin bol su ve sabun ile yıkanması olduğunu vurgulayan Ceyhan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Süleyman Barış KARTAL: ”Hastalıkta bulaşma yolu çok önemlidir. Temel olarak hasta bireylerin öksürme, hapşırma ve konuşma esnasında yaydıkları damlacıkların, sağlıklı bireyler tarafından solunum yoluyla alınmasıyla bulaşmaktadır. Tokalaşma, öpüşme, bir metreden fazla yaklaşarak konuşma önemli bulaş yollarıdır. Kapı kolu, masa, bardak, vb. yüzeylerde virüs 2-8 saat canlı kalmaktadır. Kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmak, grip bulaşmasında etkili olduğundan, gerekli olmadıkça bu gibi ortamlardan uzak durulmalıdır. Hasta kişiler belirtilerin ortaya çıkmasından 1 gün öncesinden başlayarak hastalığın 5 ve 7 nci günlerine kadar bulaştırıcıdır” şeklinde ifade etti.

Ceyhan genelinde bir salgın olmadığını gribal enfeksiyon vakalarının mevsim normallerinde olduğunu önemle vurgulayan, Ceyhan Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Süleyman Barış KARTAL, sözlerine şöyle devam etti: Ceyhan’ımıza kamu ve özel sağlık tesislerine yapılan başvurularda mevsim normallerinin üzerindeki herhangi bir anormal vaka sayısına rastlanılmadığını görmekteyiz. Başvuran vakaların da mevsim normalleri düzeyinde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bununla birlikte geçmiş yılarda görülen ve zaman zaman ülke gündemini meşgul eden ve yine halk arasında Domuz ve Kuş gribi olarak bilinen herhangi bir enfeksiyona Ceyhan’da rastlanılmamış ve kayıtlarımızda mevcut değildir. Bu konuda vatandaşlarımızın rahat olmalarını istiyorum.”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir