Sabiha Gökçen Havalimanı’nda uçak pistten çıktı! 3 kişi hayatını kaybetti

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI’NDA UÇAK PİSTTEN ÇIKTI! 3 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Pegasus Havayolları’na ait Boeing 737 tipi bir uçak pistten çıktı. Olay yerine itfaiye sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kazanın ardından 179 kişinin hastaneye kaldırıldığını, 3 kişinin ise hayatını kaybettiğini açıkladı. Öte yandan Türk Hava Yolları, yaşanan kaza nedeniyle bugünkü Sabiha Gökçen Havalimanı kalkışlı ve varışlı tüm seferlerini iptal etti. İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’ndan, kaza sonrasında kapanan pistin saat 04.00 itibarıyla tüm uçuşlara açıldığı bildirildi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kazaya ilişkin geniş çaplı soruşturma başlatıldıklarını yolcu yakınlarının ALO 184’ü arayarak yaralılar hakkında bilgi alabileceğini kaydetti. 

İstanbul’da pistten çıkan uçak üç parçaya bölündü.İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları’na ait uçak, saat 18.30’ta Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na indikten sonra duramayarak pistten çıktı.Bakan Koca, “Uçak kazasında 3 vatandaşımız hayatını kaybetti, 3 kişi yoğun bakımda tedavi görüyor. 179 yaralı var.” dedi.

BAKAN KOCA DUYURDU

Bakan Koca, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ile çığ düşmesinden sonra çıkarılıp Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan’ın da aralarında bulunduğu yaralıları ziyaret ederek, sağlık durumları hakkında bilgi aldı.

Bakan KOCA, ziyaretlerin ardından hastanede gazetecilere yaptığı açıklamada, Van’da yaşanan çığ felaketi dolayısıyla Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatışı yapılan ve takip edilen hastaları ziyaret ettiklerini söyledi.

KOCA, İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkan uçağa da değinerek, şunları kaydetti ;

“İstanbul’da hastanelerimize başvuran hasta sayısı 179 kişi oldu. Maalesef hayatını kaybeden 3 vatandaşımız var. Yoğun bakımlarda takip edilen hasta sayımız ise 3 kişi. Bir hastamızın ameliyatı yapıldı, genel durumunun iyi olduğunu söyleyebilirim. Hastanelerimizde takip edilen hastaların genel durumlarının iyi olduğunu, durumu kritik, ciddi ya da ağır bulunan herhangi bir hastamızın şu anda bulunmadığını söyleyebilirim. Ayrıca yine İstanbul’da Pendik’te metroda bir inşaat kazasıyla 4 vatandaşımızın yaralandığını, birinin genel durumunun orta düzeyde olduğunu, genel olarak 4 hastanın kritik durumunun olmadığını da ifade etmek istiyorum.”

VALİ YERLİKAYA: GENİŞ KAPSAMLI SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkan uçaktaki 177 yolcu ve 6 mürettebatın yaralandığını belirterek, “Yaralılarımız İl Sağlık Müdürlüğünce belirlenen hastanelerimizde tedavi altına alınmıştır. Yaralılarımızdan 4’ünün sağlık durumu orta ağır, diğer yaralılarımızın durumu stabil olarak bildirilmiştir. Tedavi altındaki yaralıların sağlık durumları hakkında bilgi almak isteyen yolcu yakınları, “SABİM ALO 184″ telefon hattını arayarak bilgi alabilirler. Havalimanı pisti saat 04.00’ten itibaren kullanıma açılacaktır. Olayın meydana geliş nedenlerinin tespiti için geniş kapsamlı soruşturma başlatılmıştır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir